Marmaris

Na Egejském pobřeží

Letovisko Marmaris se nachází v uzavřeném a poklidném zálivu, kterým se tu Egejské moře zakusuje do turecké pevniny. Město leží ve skutečně krásném prostředí. Je obklopené horami, porostlými borovicovými lesy. V některých turistech může tato scenerie evokovat některý z nedalekých řeckých ostrovů. Konec konců na Rhodos to z letoviska Marmaris není daleko. Ze zdejšího přístavu denně míří k rhodským břehům výletní lodě.

Působivé panorama

Marmaris je známým tureckým letoviskem s jachtařským přístavem. Rozkládá se u břehu široké zátoky, lemované dlouhými písečnými plážemi. Překrásné panorama nad městem Marmaris dokreslují hory a svahy, porostlé hustými a sytě zelenými piniovými háji. Ve starověku byl Marmaris významným obchodním centrem. Podél Marmarisu vedly obchodní cesty z Malé Asie do Egypta. Historii Marmarisu je možno vysledovat až do dob Alexandra Velikého.

Současnost

V současnosti je Marmaris hojně vyhledávaným letoviskem. A to nejen kvůli svým okouzlujícím plážím, ale i nádherné scenérii, kterou v této části Turecka vytváří pohoří Taurus. Toto letovisko bývá v současnosti často příznačně označováno coby Zelený Marmaris. Toto označení plně vystihuje atmosféru a vzhled města s jeho nejbližším okolí. Působivá přírodní scenérie bezpochyby okouzlí každého z návštěvníků Marmarisu.

Historické centrum a přístav

Mezi plachtaři je známý zdejší jachtařský přístav s názvem Netsel. Celkový dojem z města pak dokresluje spleť úzkých historických uliček. Ty jsou plné obchodů a obchůdků s nejrůznějším zbožím. K dispozici je řada barů a restaurací. K návštěvě zve též pevnost s muzeem či zdejší bazar. Turisté, kteří vyhledávají romantiku uprostřed svěží zeleně, průzračně čisté moře moře a také zábavu, se budou v oblasti Marmaris určitě cítit velice dobře. Pro takové jedince je Marmaris ideální destinací k prožití příjemné dovolené u moře.

Minulost

Marmaris byl ještě před nějakými třemi desetiletími jen neznámou rybářskou vesnicí. Ta se vyznačovala hlavně typickým tureckým životem. Tento ráz tu však už dnes tak patrný není. Turistický ruch se tady začal prudce rozvíjet v 80. letech minulého století. Od té doby tu bylo postaveno velké množství nejrůznějších hotelů. Život místních se plně přizpůsobil potřebám turistů. Dnes žije v Marmarisu asi 35.000 stálých obyvatel. Tento počet se v průběhu turistické sezóny markantně zvyšuje.

Atraktivní destinace

Marmaris patří právem k těm nejlepším tureckým destinacím vůbec. Jeho věhlas potvrzuje i skutečnost, že sem hojně přijíždějí i nároční turisté ze západní Evropy, kteří by se jinak Turecku zdaleka vyhnuli. Tato skutečnost se projevuje jak na úrovni poskytovaných služeb, tak bohužel i na cenách za ubytování a dalších služeb. Ale ačkoliv je možné Marmaris zařadit ke spíše dražším tureckým letoviskům, jako je například Belek nedaleko Antalye, tak i zde je možné v průběhu sezóny pořídit levnou last minute dovolenou za velmi podobné ceny, za které se dají pořídit srovnatelné služby například na nedalekém Rhodu.

Pláž

Pláže ve městě Marmaris jsou poměrně rušné. Často jsou zde pořádány nejrůznější festivaly a podobné kulturní akce. Na mnoha místech se tu hraje plážový volejbal. Marmariská pláž se táhne daleko na západ. To bezpochyby přivítají jedinci, kteří na plážích preferují více soukromí. Pláž dále od města je mnohem klidnější. Pás pláže je od silnice, vinoucí se podél pobřeží, oddělena parkem. Právě v této části byla postavena většina hotelů. Plážová zóna, začínající v Marmarisu, končí jižně od města až po devíti kilometrech.

Icmeler

Ve stejném zálivu, v jakém se rozkládá Marmaris, leží i letovisko Icmeler. To je od Marmarisu vzdálené necelých 10 kilometrů. Obě letoviska spojuje již zmíněná písečná pláž. Ta je na několika místech přerušena skalnatými útesy. Směrem k Marmarisu se pláž rozšiřuje a přímo v samotném Marmarisu se podél pláže táhne pobřežní třída Ataturk. Po ní se dá příjemnou procházkou dostat až do místního přístavu. V něm bývá, a to především uprostřed hlavní turistické sezóny, zakotvena spousta plachetnic. Proto zde mají turisté vždy na co koukat. Tento idylický přístav jen podtrhuje působivou atmosféru celého letoviska.

Aktivity na pláži

Zdejší pláž má pozvolný vstup do moře. Není sice tak mírný, jako třeba v letoviscích v Tunisku, ale pro rodiny s malými dětmi jde o ideální místo k odpočinku. Turistům jsou na pláži za poplatek k dispozici lehátka i slunečníky. Též mohou využít některé z nabídek ze široké palety vodních sportů. Kromě jízdy na banánu nebo gumovém člunu taženým motorovou lodí je se dá vyzkoušet windsurfing nebo potápění. Moře v okolí Marmarisu je totiž pro přístrojové potápění takřka ideální.

Výlety

V okolí přístavu se dají zakoupit nejrůznější výletní plavby po okolí. Během cesty na lodi si turisté užívají pohody, horkého slunce a současně se kochat krásnou přírodu a romantickými zátokami s rafinovaně ukrytými plážemi. Na lodi je samozřejmá možnost vykoupat se v moři. Z Marmarisu je vyplout na lodi též na řecký ostrov Rhodos.