Fethiye

Na břehu Egejského moře

Letovisko Fethiye se nachází na jihozápadě tureckého pobřeží. Vzhledem k poměrně hornaté pobřežní čáře jde pravděpodobně jediné velké letovisko v okolí, které je vhodné ke strávení letní dovolené. Leží na půli cesty mezi městy Antalya (která už bývá řazena do regionu Turecké riviery) a západně ležícím Marmarisem. Fethiye bývá někdy též označována jako Tyrkysové pobřeží. A jak již název napovídá, na turisty tu čeká opravdu okouzlující pobřeží s azurově modrou mořskou hladinou vod Středozemního moře. Při dobré viditelnosti je z Fethiye možné dohlédnout až na cca. 80 kilometrů vzdálený řecký ostrov Rhodos.

Široké možnosti ubytování

Město má asi 70.000 stálých obyvatel. V průběhu hlavní sezóny však tento počet strmě narůstá. Ve městě i okolí byla během posledních 40 let vybudována hezká řádka moderních hotelů. Nabídka ubytovacích kapacit je tak široká, že si zde každý může vybrat takový objekt, který bude vyhovovat přesně jeho požadavkům.

Dvě části města

Původně byla Fethiye jen ospalým rybářským městečkem. Dnes je Fethiye malebné městečko s přístavem, které svou atmosférou určitě nezklame žádného ze svých návštěvníků. Fethiye se v současnosti prakticky dělí na dvě hlavní části – starou Fethiyi a Calis. V té první, ležící na jihu, jsou k nalezení četné obchůdky, přístav a žijí tu převážně místní obyvatelé. Calis leží asi 4 kilometry severním směrem od centra staré Fethiye. Je daleko více orientována na turistiku a většina zdejších budov jsou hotely, penziony, apartmány a další ubytovací kapacity. Nechybí ani promenáda, lemující zdejší dlouhou písečnou pláž. Různé ubytování je samozřejmě možno najít i ve starém městě.

Původní atmosféra

Je zřejmé, že Fethiye se nemůže porovnávat s tak věhlasnými prázdninovými letovisky, jako je právě zmiňovaná Antalya nebo Marmaris. I tak si ale své příznivce mezi turisty určitě najde. Zdaleka nejvíce hotelů se nachází v již zmíněné čtvrti jménem Calis. Ta je od pobřeží vzdálena asi jeden a půl kilometru. Výhodou Fethiye je, že je ideálním místem pro dovolenou pro ty z turistů, kteří chtějí během své návštěvy také poznat něco ze země, ve které se rozhodli strávit svůj volný čas. Jde o město, které žije již několik staletí a nebylo vybudováno pouze za účelem uspokojit poptávku po rekreaci v jeho nejbližším okolí. Návštěvníci tak mají jedinečnou možnost poznat skutečný život v této orientální zemi.

Příznivé ceny

Vzhledem k tomu, že Fethiye není vyloženě turisticky vyhlášeným regionem, se tu ceny za ubytování a další služby pohybují na poměrně nízké úrovni. Například je zde možné se ve městě velmi chutně najíst za velmi příznivé ceny. Komu chutnají ryby nebo mořské plody, přijde si na své na místním rybím trhu. Právě tady se dá vybrat nějaký kousek z nepřeberného množství čerstvě vylovených ryb od místních rybářů. Ten je pak možno nechat si v některé z místních restaurací připravit přesně podle svého přání.

Možnosti výletů

Pro někoho nevýhodou může být absence možností výletů po okolí Fethiye. Vzhledem k hornatému pobřeží jsou romantické večerní procházky podél pobřeží za město prakticky vyloučené. Krátké výlety se dají podniknout maximálně do okolních borovicových lesů či kopců a zelení porostlých hor. To vše se ale od základu změní se možností zapůjčení auta. Jako výborné cílové místo se nabízí například východně ležící Lýkie. V ní se nachází velké množství starověkých skalních hrobů a také zachovalé římské památky. Ty je možno si za cca. 8 lir prohlédnout. Skalní hroby se nacházejí i přímo nad městem. Dobré spojení z Fethiye je i do Pamukkale či Národního parku Olympos.

Ölüdeniz

K nejčastěji navštěvovaným místům v blízkosti Fethiye však patří laguna Ölüdeniz. Ta odsud leží ve vzdálenosti pouhých 16 kilometrů směrem na jih. Slovo Ölüdeniz paradoxně znamená v překladu mrtvé moře. To však rozhodně neznamená, že by zdejší moře bylo zcela bez života. Název pravděpodobně poukazuje na klidné vody laguny, která je oddělena od otevřeného moře. Pláž Ölüdeniz, jejíž povrch je tvořen směsicí písku a oblázků, proslavila toto letovisko po celém světě. Ölüdeniz se pravidelně umisťuje na předních místech žebříčků nejkrásnějších pláží světa. Pláž patří k vůbec nejfotografovanějším místům v Turecku. A to nejen na Egejské riviéře, ale i té Turecké. A protože je laguna a její okolí chráněnou oblastí, je tady zakázáno stavět. Z tohoto důvodu si Ölüdeniz stále ještě zachovává svou působivou atmosféru.