Bodrum

Luxusní letovisko

Poloostrov Bodrum v západní části Turecka bývá velmi často řazen mezi nejzajímavější místa v celé zemi. Svým přírodním bohatstvím a příjemným teplým podnebím vábí nejen turisty a cestovatele ze všech koutů světa, ale také nejrůznější umělce a jiné významné obyvatele Turecka. A to včetně té nejbohatší společenské smetánky. Ne nadarmo se proto Bodrumu občas říká Saint Tropez Turecka.

Výhodné nabídky

To s sebou ale nese i některá a pro turisty ne příliš příznivá fakta. V průběhu výběru dovolené do některého z letovisek v Bodrumu mohou být pro někoho překvapením poměrně vysoké ceny hotelů. A to především během hlavní turistické sezóny. Ovšem mimo turisticky nejexponovanější měsíce, nebo pokud se někomu podaří narazit na zajímavý last minute zájezd, se dá i na Bodrum dostat za vcelku slušné peníze. Kdo se do této oblíbené prázdninové destinace nakonec vypraví, většinou pochopí, proč bývá tato část egejského pobřeží velmi často řazena mezi přírodní skvosty.

Příjemné prostředí

Dá se říci, že Bodrum je ideálním místem ke strávení příjemné letní dovolené v Turecku. Na turisty a další návštěvníky Turecka taky čeká kombinace vyhlášených písečných pláží, křišťálově čistého moře, kvalitního ubytování, služeb na vysoké úrovni, zachovalých kulturních tradic, krásné přírody a v neposlední řadě i bohatého nočního života. Letovisko Bodrum se rozkládá na členitém poloostrově, vybíhajícím západně do Egejského moře směrem na řecký ostrov Kalymnos.

Regionální centrum

Město Bodrum je administrativním centrem této části Turecka. V současnosti má asi 150.000 stálých obyvatel. Ve starověku byl nazýván Halikarnas a za svůj rozmach vděčí králi Mausolovi. Ten zde byl také pochován. Místo posledního odpočinku krále Mausola, po něm pojmenované Mauzoleum, je jedním ze sedmi divů světa starověku. Antický Bodrum byl též rodištěm historika Hérodota.

Historické jádro

Bodrum byl už ve starověku důležitým přístavem. A tato role se nezměnila ani v současnosti. Dnes slouží mimo jiné i jako přístav jachet, které se zde zastavují během cest po Egejském a Středozemním moři. Vstup do přístavu stále ještě chrání zachovalá středověká pevnost. Ta tu byla vybudovaná Řádem johanitů a původně byla hradem. Turisté najdou v blízkosti jachetního přístavu živou a pulzující promenádu se spoustou obchodů, restaurací, barů a kaváren. Bodrum totiž patří k poměrně rušným letoviskům na Egejské riviéře a noční život tady utichá až pozdě nad ránem.

Hotely

Je třeba říci, že ubytovací kapacity v oblasti Bodrum jsou obvykle citlivě zasazeny do okolní přírody. Návštěvníci této části Turecka bezpochyby ocení, že se jejich hotel nebo apartmán nachází v zelení porostlých kopcích. Nejčastějšími dřevinami jsou tu pinie, olivovníky a nejrůznější citrusy. Příjemné prostředí je hlavním důvodem, proč je Bodrum vyhledáván k odpočinku a relaxaci nejen mezi cizinci, ale je též oblíbeným dovolenkovým cílem samotných Turků.

Pláže

Pláže podél bodrumského pobřeží jsou jak písečné, tak s kamenitým a skalnatým povrchem. Na své si zde přijdou jak vyznavači mírného a pozvolného vstupu do moře, tak ti, kteří raději dávají přednost skalám. Právě jim totiž nabízí Bodrum možnost vrhnout se do blankytně modrých vod moře z vysokého útesu. Velká část pláží na Bodrumu se může pyšnit oceněním Modrou vlajkou. A to jak za čistotu vody, tak i samotných pláží. Voda v moři podél Bodrumu je průzračně čistá a příjemně prohřátá horkým středomořským sluncem. Samozřejmostí na bodrumských plážích je kvalitní servis. Aktivní jedinci mají k dispozici řadu sportovních zařízení. K oblíbeným aktivitám se řadí potápění, šnorchlování či vodní lyžování a jízda na vodním skůtru.

Výlety

Pokud někteří z návštěvníků Bodrumu patří spíše k vyznavačům poklidné dovolené a opalování se na pláži v hřejivých paprscích středomořského slunce a nikoliv k aktivním jedincům dychtícím po poznání, rozhodně by si nikdo z nich neměl nechat ujít výlet k nedalekým ruinám již zmíněného bývalého Halikarnasského mauzolea.

Blízkost k Řecku

Až do třicátých let minulého století tvořili většinu zdejších obyvatel především ortodoxní Řekové. Z tohoto důvodu určitě nikoho nepřekvapí, že je ze zdejších vesnic až do dnešních dnů cítit atmosféra Řecka. Tu navíc ještě umocňují starobylé rozpadající se kostelíky, kamenné domy nebo všudypřítomné větrné mlýny. A když už je řeč o Řecku, vzhledem k malé vzdálenosti od řeckých ostrovů Kos a Rhodos si mohou turisté zpestřit pobyt v oblasti poloostrova Bodrum třeba výletem na jeden z nich.

Gumbet

V jižní části poloostrova, jen asi 3 kilometry od města Bodrum, se nachází městečko Gumbet. To se rozkládá podél jedné z nejdelších a nejoblíbenějších písečných pláží Bodrumského poloostrova s velmi pozvolným vstupem do vody. Z tohoto důvodu bývá Gumbet častým cílem pro rodiny s malými dětmi.