Belek

Mezi Alanyí a Antalyí

Na Turecké riviéře, zhruba na půli cesty mezi městy Antalya a Alanya, se rozkládá nevelké prázdninové středisko jménem Belek. Mezi turisty a příznivci dovolené v Turecku se neproslavilo ani tak možnostmi koupání na plážích podél průzračně čistých vod Středozemního moře (jako jeho známější a větší sousedé na západě a východě), ale především velmi dobře udržovanými golfovými hřišti.

Mladé letovisko

Belek je poměrně mladé a nové letovisko. Byl postaven až teprve během 80. let 20.století. A to čistě k turistickým účelům a rekreaci. Za těch několik desetiletí tu vyrostly více než čtyři desítky čtyř- a pětihvězdičkových hotelů. Turistům, kteří touží po komfortu a maximálním pohodlí, se bude na dovolené v tureckém Beleku určitě líbit. A jak již bylo řečeno, je skutečným rájem pro hráče a milovníky golfu. Díky špičkovým golfovým možnostem vyhledává dovolenou v Beleku především movitější klientela, která je ochotna si za špičkové ubytování a služby připlatit. Letovisko se tak dynamicky rozvíjí a vysoké investice do ubytovacích kapacit a nezbytné infrastruktury jsou tu dobře patrné.

National Golf Club

Nejznámějším beleckým hřištěm je National Golf Club. To znají prakticky všichni, kdo to s hrou golfu myslí skutečně vážně. Díky skvělým golfovým možnostem v bezprostředním okolí letoviska patří Belek k poměrně drahým letoviskům, která jsou určena spíše pro bohatší klientelu. Možností levného ubytování je zde skutečně poskrovnu. Proto do této oblasti míří především turisté, kteří nemají problém zaplatit si nadstandardní služby a jsou ochotni si přilatit za luxusní čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové ubytování.

Pláže

Po několika hodinách, strávených hrou na golfovém hřišti, čekají v oblasti letoviska Belek na golfisty několikakilometrové písečné pláže. Ty zvou k zaslouženému lenošení, potápění nebo romantickým večerním procházkám po pláži. Podél celého pobřeží se výborně daří krásným palmám, eukalyptům a piniím. Ty skýtají turistům vítaný stín jako přirozenou ochranu před horkým středomořským sluncem.

Podnebí

Letovisko Belek se může pochlubit příjemným středomořským podnebím. Je o něm známo, že místní si tu užívají více než 300 slunečných dní do roka. Kromě toho patří k hlavním argumentům pro rozhodnutí strávit dovolenou u moře v Turecku právě v Beleku krásná příroda, vysokého pohoří Taurus na blízkém horizontu, písečné pláže s délkou mnoha kilometrů a samozřejmě i tyrkysově modré vody Středozemního moře. To vše doslova vybízí ke koupání, vodním radovánkám a nebo třeba i k romantickým procházkám podél moře.

Příroda

V okolí Beleku se vedle borovic a eukalyptů dobře daří i citrusům. Na periferii tudíž návštěvníci Beleku často narazí na olivové a citrusové plantáže. K vidění jsou i krásné písečné duny, které by člověk očekával spíše na opačné straně Středozemního moře. Že se jedná o krásnou a velice čistou oblast Turecké riviéry, tedy alespoň prozatím, potvrzuje i fakt, že tento region vyhledávají kvůli rozmnožování mořské želvy.

Vybavení pláže

Pobřeží letoviska Belek a jeho okolí omývají krásně prohřáté a průzračně čisté vody Středozemního moře. Pláž v Beleku údajně patří mezi ty nejlepší na celém tureckém pobřeží. A to nejen v oblasti Turecké riviéry, ale i té Egejské. Belecká pláž byla opakovaně oceněna modrou vlajkou za svou kvalitu a čistotu. Je dlouhá jen těžko uvěřitelných 16 kilometrů. A tak si tady každý najde, a to i uprostřed hlavní turistické sezóny, své místo na osušku nebo slunečník. Samozřejmostí pláže v Beleku jsou sprchy se sladkou vodou, převlékací kabinky a toalety. Pochopitelně nechybí ani možnost rychlého občerstvení.

Aktivní jedinci se mohou na belecké pláži věnovat celé radě vodních sportů. K nim patří kupříkladu surfing, jízda na vodních lyžích, jachting nebo stále oblíbenější přístrojové potápění. Pláž se svažuje do průzračně čistého moře jen pozvolna. Z toho důvodu je vhodná k rodinné dovolené a jako stvořená k dětským radovánkám.

Nákupy

Samotný Belek ale není jediným místem v této části Turecké riviéry, kde se bude turistům líbit. K nákupům zve kupříkladu nedaleké městečko Kadriye. To je plné nejrůznějších obchůdků s upomínkovými předměty a k návštěvě či posezení zvou restaurace s chutným jídlem a pitím. Je znát, že Belek a jeho okolí se zaměřuje na svou specifickou klientelu. Té se pak maximálně snaží nabídnout prvotřídní služby a dokonalé možnosti jak pro aktivní, tak také pasivní odpočinek.

Výlety

V případě, že by snad během dovolené někoho omrzelo hraní golfu nebo koupání a plavání v příjemně vyhřátém moři, může se vydat na výlet do blízkých měst Side a Perge. Ta mají své historické kořeny až v dobách dávné antiky. Obě města jsou bohatá na dobře zachovalé historické památky. Nachází se v nich například pozůstatky antických chrámů a amfiteátrů.

Koprulu

Kdo dává před lidskými výtvory a starověkými monumenty přednost přírodě a přirozené kráse, měl by se na výlet vypravit do národního parku Koprulu. O zvýšenou hladinu adrenalinu v žilách se návštěvníkům postará rafting na divoké řece, která národním parkem protéká. Místní instruktoři se samozřejmě postarají o bezpečnost rafterů. Je možné si zde zapůjčit i veškeré vybavení, které je na raftový člun třeba.