Alanya

Na Turecké riviéře

Letovisko Alanya leží na jihovýchodním pobřeží Turecka, v oblíbeném turistické regionu nazývaném Turecká riviéra. Její břehy omývají vody Středozemního moře. A právě kvůli krásně prohřátému moři míří do této části Turecka drtivá většina turistů. Kdo se ale rozhodne strávit dovolenou v Alanyi, měl by také poznat její přírodní krásy a kulturní a historické bohatství. I z tohoto pohledu má Turecká riviéra svým návštěvníkům hodně co nabídnout. Samotné město Alanya bylo založeno již ve 3. století před naším letopočtem. V dřívějších dobách plnilo především funkci pevnosti.

Mezi mořem a Taurem

Alanya je obklopená z jedné strany pohořím Taurus a ze strany druhé svým největším klenotem, Středozemním mořem. Archeologické vykopávky potvrdily, že tato část Turecka byla osídlena již během paleolitu. Současné jméno Alanya však získalo toto město až teprve roku 1953. Turisté a návštěvníci Alanye dnes už jen těžko věří, že ještě do 50. let minulého století byla Alanya neznámým městem, žijícím hlavně ze zemědělství a pochopitelně rybolovu. V současnosti má Alanya něco přes 100.000 obyvatel. Toto číslo ji řadí k největším městům na celém pobřeží Středozemního moře. Svým návštěvníkům nabízí vše, co mohou od dovolené u moře v Turecku očekávat. Od krásných písečných pláží a čistého moře přes společenského vyžití a široké možnosti sportování až po poznávání a objevování řady historických památek.

Historie

Na své si během pobytu v Alanyi či jejím blízkém okolí určitě přijdou zájemci o historii. Nepřehlédnutelnou dominantu města Alanya tvoří středověká pevnost. Ta zde byla postavena už ve 13. století. Není bez zajímavosti, že je obehnána mohutnými, 6 kilometrů dlouhými hradbami. V blízkosti pevnosti stojí i známá Červená věž. Ta byla postavena v roce 1226 a dnes je symbolem města. Konec konců její fotografii či jiné vyobrazení se dá najít snad na každé pohlednici z Alanye. V současnosti slouží prostory Červené věže k expozici etnografického muzea. Kdo by chtěl vidět celou Alanyi jako na dlani, právě hradby nad městem jsou tím nejlepším místem. Je třeba mít na paměti, že výlet a prohlídka alanyijského hradu zabere skoro celý den! Ale výstup a investovaný čas určitě stojí za to.

Možnosti ubytování

Při prohlídce města narazíte na některou z mnoha mešit. A když už se vydáte na procházku starým městem, určitě si nezapomeňte prohlédnout staré doky. Pobřeží samotné je lemováno hotelovými komplexy, cenově příznivými apartmány a dalšími ubytovacími zařízeními. Jejich kvalita i cena pochopitelně kolísá. Ubytování, odpovídající požadavkům konkrétního jedince, si tady však najde každý. Jelikož má Alanya protáhlý tvar a z jednoho konce města na druhý trvá cesta poměrně dlouho, přepravují návštěvníky po městě dolmuše.

Pláže

V Alanyi se nacházejí 2 písečné pláže, obě s mírným a pozvolným vstupem do moře. Nesou sice stejné jméno, ale každá část je orientována na jinou stranu. Jedná se o Kleopatřinu pláž západní a Kleopatřinu pláž východní. Její celková délka činí asi 3 kilometry a již několik let po sobě pravidelně získává ocenění EU za čistotu. Pláž byla pojmenována po egyptské královně Kleopatře. Ta se zde podle dávné legendy koupala a údajně sem nechala až z Egypta dovézt zlatavý jemný písek. Dále od města, směrem na východ, se pak táhne jedna z nejdelších pláží v celém Středomoří. Ta bývá někdy nazývána Keykubátova a na délku má úctyhodných 22 kilometrů. Mořské dno se tu do moře svažuje jen mírně. A tak se tu bude dovolená určitě líbit i méně zdatným plavcům a především rodinám s malými dětmi. Je třeba upozornit, že do moře se na některých místech vstupuje přes kamenité plotny. Proto bývá doporučováno mít s sebou boty do vody.

Nakupování

Alanya je pulsujícím letoviskem, obklopeným hotely všech cenových úrovní i kategorií. Ulice jsou plné restaurací, kaváren a také nejrůznějších obchodů a obchůdků. Nakupování je konec konců jednou z nejoblíbenějších činností turistů, kteří do oblasti Alanye zavítají. Smlouvání o ceně za zboží je v Turecku běžné. Ba co více, je dokonce jakousi společenskou povinností. A ani Alanya není v tomto případě výjimkou. Nejlepší cena se dá usmlouvat ráno, kdy ještě není na tržištích a v obchodech rušno. Výhodně nakoupit se tu dají tradiční turecké koberce, nejrůznější výrobky z kůže, textil nebo šperky.

Počasí

Počasí v Alanyi je typicky středomořské. To znamená, že jsou tu dlouhá horká léta téměř bez deště a s teplotami okolo 30 stupňů. V zimním období zase velmi vydatně prší. Na vrcholcích nedalekých hor se drží i za horkých letních dnů sněhová pokrývka. Bíle špičky hor jen dotváří dokonalou atmosféru tohoto letoviska.

Kdy do Alanye?

Letní dovolená pak může být velmi netradiční i v tom, že kromě koupání v moři si mohou turisté jet také zalyžovat. Vhodnou dobou pro výběr dovolené v Alanyi je dlouhé období od brzkého jara až po pozdní podzim. A pokud by náhodou bylo přeci jen chladnější počasí, čas na Turecké riviéře je možný využít k procházkám po okolí a poznávání historických památek či blízkých přírodních zajímavostí.